Зміст
Що таке банківська комісія простими словами
Банківська комісія — це плата, яку фінансова установа стягує за надання певних послуг або проведення операцій. Це може бути фіксована ставка або відсоток від суми операції. Наприклад, коли ви знімаєте гроші в банкоматі іншого банку, додаткова плата може становити 1% від суми, але не менше 5 гривень.
Види банківських комісій
Банківські комісії бувають різними, як і послуги, за які їх стягують. Розглянемо найпоширеніші види стягнень.
За відкриття та обслуговування рахунку
Це базова комісія, яку стягують майже всі банки. Вона може бути одноразовою, щомісячною або щорічною. Проте є й виняток – наприклад, у тарифі картки GlobusPlus Light оплата за відкриття поточного рахунку не стягується. Також не стягується щомісячна плата за обслуговування.
За зняття готівки
Комісія за зняття готівки може застосовуватися, коли ви знімаєте гроші на касі або в банкоматі. Зняття готівки у розмірі до 10 000 грн/міс з картки GlobusPlus Light у торгових точках України безкоштовне. Якщо знімаєте більше або користуєтесь банкоматом, треба сплатити 1% від суми. За межами України така послуга коштуватиме 2%+75 грн.
За переказ коштів
Комісія банку за перерахування коштів на рахунок іншої особи або організації є окремим видом оплати. Розмір додаткової плати залежить від суми переказу та способу його здійснення. Наприклад, для платежів за вільними реквізитами (на картки інших банків), зроблених через мобільний застосунок GlobusPlus за рахунок власних коштів, встановлюються такі комісії:
- 0% — до 2-х платежів на місяць;
- 0% — будь-яка кількість платежів на загальну суму до 10 000 грн на місяць;
- 0,5% за кожну операцію за умови виконання більше 2-х переказів на загальну суму більше 10 000 грн на місяць.
В останньому випадку максимальний розмір комісії не може перевищувати 1 000 грн за одну операцію.
За умови P2P-міжнародних переказів GlobusPlus (Глобус Плюс) дає змогу здійснювати до десяти операцій на день з валютної картки у євро або доларах.
За конвертацію валюти
Якщо ви використовуєте банківську картку для розрахунків за кордоном або здійснюєте покупки в іноземній валюті, може бути додаткова комісія за конвертацію валюти. Ця комісія зазвичай розраховується як певний відсоток від загальної суми транзакції. Розмір комісії залежить від умов вашого банку та обраного тарифного плану, тому перед поїздкою за кордон або міжнародними покупками варто ознайомитися з правилами та можливими витратами.
За випуск та перевипуск картки
Першу пластикову картку GlobusPlus надає безкоштовно, заміна старої на нову після вичерпання терміну дії також не коштуватиме нічого. За перевипуск “пластику” в разі втрати чи пошкодження треба заплатити 100 грн. Ця сума покриває витрати на виготовлення картки.
За овердрафт
Якщо ви користуєтесь послугою овердрафту (можливість витратити більше, ніж є на рахунку), банк може стягувати комісію. Зазвичай картки з овердрафтом (кредитні) мають пільговий період, протягом якого власник нічого не сплачує за користування грошима. В GlobusPlus він складає до 62 днів, проте, якщо ви зніматимете готівку або перерахуєте кредитні кошти на іншу картку або рахунок, комісія за кожну таку операцію становитиме 4% від суми.
Розуміння різних видів комісій допомагає ефективніше керувати власними фінансами та вибирати найбільш вигідні банківські продукти. Завжди уважно читайте умови обслуговування та не соромтеся запитувати у менеджерів про всі деталі.
Як розраховуються банківські комісії
Банки використовують кілька методів розрахунку комісії:
- фіксована сума — наприклад, 5 грн за кожен переказ;
- відсоток від суми операції — скажімо, 1% від суми зняття готівки;
- комбінований метод — відсоток від платежу, але не менше певної фіксованої суми.
Наприклад, якщо під час переказу між картками ви бачите, що 0,5% + 5 грн — комісія банку, за перерахування коштів у розмірі 1 000 грн треба заплатити 10 грн додатково (0,5% від 1000 = 5 грн + фіксовані 5 грн).
Як зменшити банківські комісії
Хочете платити менше? Ми підготували для вас декілька лайфхаків:
- Користуйтеся онлайн-банкінгом. Мобільний застосунок GlobusPlus дозволяє здійснювати більшість операцій з мінімальною комісією або взагалі без неї.
- Знімайте готівку в банкоматах свого банку або на касі у магазинах-партнерах. У першому випадку комісія становить лише 1%, а у другому може навіть бути нульовою, залежно від суми.
- Користуйтеся партнерськими програмами. Багато банків пропонують знижені комісії в такому разі.
Не соромтеся запитувати у співробітників фінансових установ про всі деталі операцій та додаткові стягнення. А ще краще — користуйтеся сучасними цифровими інструментами, як-от мобільний застосунок GlobusPlus, щоб завжди контролювати свої витрати та бути в плюс 🧡