Чому фінансової грамотності варто навчати з дитинства?
“Він ще замалий, щоб розуміти, що таке гроші”, — батьки доволі часто так думають, і це є чи не найбільшою помилкою у виховному процесі, адже саме в дитинстві формується фундамент фінансової поведінки дорослого. У 3–5 років малеча вже починає розуміти, що продукти в магазині не з’являються “просто так”, а іграшки їм купують в обмін на якісь папірці або картку.
Це саме той вік, коли дитина активно наслідує поведінку дорослих. І не лише в тому, як ви їсте чи говорите, а й у тому, як ви витрачаєте, зберігаєте чи обговорюєте гроші. Саме тоді можна м’яко і природно почати знайомити її з поняттями “кошти”, “обмін”, “економія” і навіть “відповідальність”. Фінансова грамотність — це не суха теорія для підлітків, яка обмежується зарплатою та податками. Це навичка, яка починається з простих речей:
- вибору між двома іграшками в магазині;
- розуміння, що гроші не нескінченні;
- відчуття задоволення, коли вдалося накопичити на щось бажане.
Починаючи змалку, ви не лише навчаєте дитину рахувати монетки, а й вибудовуєте здорове ставлення до фінансів, яке залишиться з нею на все життя.
Як говорити з дітьми про гроші
Фрази на кшталт “це дорого” або “у нас немає на це грошей” звучать для дитини просто як заборона, але не несуть жодного пояснення. Внаслідок цього дитина може відчувати тривогу, провину або, банальне нерозуміння того, чому вона не може отримати бажане просто тут і зараз. Натомість краще пояснювати відмову одним з наступних способів:
- “Ми не планували купувати це сьогодні”;
- “Зараз ми відкладаємо гроші на відпустку, тож обираємо тільки найважливіше”;
- “Це гарна річ, але треба подумати, чи вона справді нам потрібна”.
Відкритість — ключ до розуміння. Тому не варто боятися залучати дитину до простих розмов про бюджет. Пояснюйте їй, як ви плануєте покупки, чому іноді обираєте акційні товари або чому відкладаєте частину грошей на потім. Це формує здорове ставлення до фінансів без страху чи табу.
Також не забувайте, що гарні теоретичні поради мають підкріплюватися практикою. Так, навіть маленькі діти можуть керувати своїм мінібюджетом. Наприклад, дайте своєму сину чи дочці обрати перекус у межах 50 гривень або вирішити, на що витратити кишенькові. Це перетворить фінансові поняття з абстракції на зрозумілу гру.
Перша картка і кишенькові гроші онлайн
Чи знали ви, що дитині можна давати її першу картку вже у віці 10–12 років? Саме тоді вона стає достатньо свідомою, щоб зрозуміти, як працюють баланс, залишок і кешбек. Щоб спростити процес фінансової адаптації, знайомте свою дитину з усіма послугами безпосередньо в банківському додатку. Мобільний застосунок GlobusPlus (ГлобусПлюс) — це чудовий інструмент, який можна використати для навчання дитини базовим фінансовим звичкам.
- Відкрийте окрему дебетову картку GlobusPlus Light з кешбеком — її можна оформити у кілька кліків безпосередньо в застосунку.
- Замовте доставку пластикової картки, щоб ваша дитина могла самостійно використовувати її у разі виникнення потреби.
- Разом переглядайте витрати у додатку та аналізуйте, на що пішли кишенькові.
- Запропонуйте винагороду за збереження частини грошей. Наприклад, якщо дитина не витратила весь тижневий “ліміт”, ви можете додати невеличкий бонус. А згодом, коли вашому малюку вдасться назбирати принаймні 1 000 грн, ви можете покласти цю суму на депозит, щоб він отримав свій перший чесний прибуток.
А як щодо кешбеку? Звучить трохи фантастично, але кешбек — це ще й освітній інструмент. Якщо дитина отримує невеличке повернення з витрат (на покупки в магазинах, у кафе чи онлайн), вона вчиться тому, що розумне споживання винагороджується.
Головне правило, яке повинні пам’ятати батьки, — не бійтеся довіряти. Перші фінансові помилки — це теж частина процесу. Але коли поруч є не лише дорослі, а й зручні інструменти для контролю й навчання, маленькі фінансові генії швидше привчаються до відповідальності та розвивають здорове ставлення до грошей, аби бути завжди в плюс 🧡